Teledyne FLIR chrání před drony
kritickou infrastrukturu ve Švédsku

Teledyne FLIR úspěšně dokončil instalaci systému detekujícího drony s dlouhým doletem u budov kritické infrastruktury ve Švédsku. Chytrý systém poskytuje automatickou responzi na identifikovaný cíl. Teledyne FLIR v sobě kombinuje radar, termovizní kameru a optické senzory. Jeho pozornosti tak neunikne žádný systém bezpilotního letadla. Podrobný popis zajímavého projektu, který byl realizován ve Švédsku, vám přináší tým SCANLOCK, distributor produktů a řešení FLIR pro Česko a Slovensko.

Drony jsou v dnešní době komerčně dostupné, pořídit si je může prakticky kdokoliv. Efektivní detekce dronů a jejich monitoring je tak zapotřebí čím dál více, zvláště u budov kritické infrastruktury, jako jsou letiště, armádní budovy či elektrárny.

Jenže efektivní a přesná detekce dronů je náročná. Oproti pozemnímu monitoringu je zde zřejmá nevýhoda v tom, že vzdušný prostor je mnohem širší. Má kopulovitý tvar bez skutečných referenčních bodů. A moderní drony jsou malé a rychlé, s nevyzpytatelnou drahou letu. Dalším faktorem ztěžujícím detekci dronů jsou vrtošivé povětrnostní podmínky.

Na projektu se podílel také dlouholetý distributor a integrační partner společnosti Teledyne FLIR, společnost CCTV-Systems, která podniká v oblasti video monitorovacích systémů od roku 1982. Stejně jako Teledyne FLIR má i tato společnost rozsáhlé zkušenosti s vývojem systémů detekce hrozeb pro průmyslová a bezpečnostní odvětví na celém světě.

Teledyne FLIR nabízí integrovaný systém detekce dronů založený na radaru a kombinaci termálních a optických senzorů. Systém využívá funkci nepřetržitého skenování oblohy, kdy je jakýkoli dron detekován na velkou vzdálenost a od okamžiku detekce je snímán kamerou FLIR PTZ, která monitoruje jeho přesnou polohu.

obr4
obr3
obr5

Integrovaný systém detekce dronu

„Teledyne FLIR je dnes jedinou společností, která nabízí takto komplexní integrované řešení,“ říká Johan Eklund, výkonný ředitel společnosti CCTV-Systems AB. „Sledovací systém je obdivuhodně precizní a výkonný. Veškeré systémové komponenty byly důkladně testovány v terénu.“

„Spolupráci s CCTV Systems AB si nemůžeme vynachválit. Je to spolehlivý partner,“ říká William Turner, manažer prodeje společnosti Teledyne FLIR pro region severní Evropy. „Stáli jsme před výzvou uspokojit komplexní požadavky náročného klienta. Tento projekt vyžadoval tu nejvyšší technickou expertízu. Společně s Johanem a jeho týmem jsme ale efektivní řešení nalezli.““

Součástí systému je radar FLIR Ranger R8SS-3D, který dokáže detekovat objekty na 3 kilometry daleko a sledovat dráhu 500 cílů (dronů) současně, přičemž je efektivně odliší od ptáků. FLIR Ranger R8SS-3D poskytuje kompletní hemisférickou detekci, monitoring vybrané oblasti provádí 4x za vteřinu, funguje nepřetržitě 24 hodin denně a detekuje kromě možných vzdušných hrozeb i pozemní hrozby, to vše za jakéhokoli počasí, ve dne i v noci.

Na detekci dronů se podílí monitorovací systém středního dosahu s vysokým rozlišením FLIR Ranger-HDC MR. Využívá technologii termovizní kamery, která detekuje hrozby i při špatné viditelnosti, tedy i v noci nebo během mlhy, prudkého deště či vysoké oblačnosti. Vše, co systém zachytí, je monitorováno prostřednictvím softwarové platformy Cameleon společnosti FLIR. Tento software umožňuje operátorům ovládat sledovací systém a případně sdílet všechny získané informace s jinými agenturami.

Maximální přesnost detekce

Zadavatelé projektu požadovali 100% přesné rozpoznání cílů na vzdálenost 500 metrů. Teledyne FLIR dokázal tuto požadovanou vzdálenost překročil. Navíc zajistil, že systém operuje nepřetržitě po dlouhou dobu, což je velice důležité právě u kritické infrastruktury, kde je nutné mít neustálý přehled o možných hrozbách. 

Tento systém je ideální konfigurací pro jakoukoli lokalitu kritické infrastruktury, kde je snaha o ochránění okolního vzdušného prostoru,“ uzavírá Eklund. „Systém detekce dronů, který jsme nainstalovali ve Švédsku, by skvěle fungoval kdekoli jinde na světě na tak citlivých místech, jako jsou letiště, rafinérie, jaderné elektrárny, veřejné služby a další.“

Rádi s vámi probereme vše potřebné

 

Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme.

Vaše číslo použijeme pouze pro nezbytný kontakt.